CO TO ZNACZY PODJĄĆ ŚWIADOMĄ DECYZJĘ FINANSOWĄ?

Każdy z nas przez całe swoje życie podejmuje mnóstwo różnego rodzaju decyzji. Jedne są ważniejsze i mogą dotyczyć nawet całego naszego życia, inne natomiast są decyzjami mniej istotnymi, których wynik, nawet jeśli będzie niezbyt dla nas dobry, to nie będzie również mocno odczuwalny. Z całą pewnością decyzje finansowe należą do tej pierwszej grupy. Błędne wybory w tym temacie mogą naprawdę wpłynąć na całe nasze życie, a konsekwencje złych decyzji mogą odczuwać nawet najbliższe nam osoby. W związku z tym, często możemy usłyszeć, że w wypadku finansów należy podejmować świadome decyzje. Jednak co to w ogóle znaczy i jak taką świadomą decyzję można podjąć? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to złożone pytanie.

Czym jest podejmowanie decyzji?

Zacznijmy w ogóle od tego czym jest podejmowanie decyzji. Bardzo ogólnie mówiąc, decyzja jako taka kojarzy nam się zapewne z procesem dokonywania wyborów. Gdybyśmy chcieli to jakoś zdefiniować, to moglibyśmy powiedzieć, że podejmowanie decyzji może być zinterpretowane jako postanowienie będące efektem dokonanego przez nas wyboru. Widać więc chyba dość jasno, że ze sformułowania takiego wynika, iż bardzo istotną kwestią w tym temacie jest możliwość wystąpienia alternatywnych rozwiązań. To natomiast daje faktyczną i realną możliwość dokonania wyboru jednego z kilku możliwych wariantów. Tutaj pojawia się bardzo ważny czynnik wskazujący nam czym jest świadoma decyzja. Tak naprawdę jest to sytuacja, która pozwala na podjęcie takich działań, które w głównej mierze są zależne od nas samych. Aby to dobrze zrozumieć, odwróćmy tę sytuację. W momencie, w którym nie mamy szans albo nie możemy dokonać żadnego wyboru, a decyzje w naszej sprawie podejmują inne osoby, nigdy nie możemy nazwać decyzją świadomą.

Świadoma decyzja finansowa – na czym polega?

To, co przed chwilą ustaliliśmy, pokazuje nam dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze, świadoma decyzja to sztuka dokonania wyboru jednej z kilku opcji, która będzie dla nas najlepsza. Natomiast po drugie, aby decyzja była świadoma, musi być oparta na wiedzy, informacji, rzetelnych faktach. Bardzo dobrze można to zobaczyć właśnie podczas podejmowania decyzji finansowych. Tutaj – bez względu na to, jakiego rodzaju opcje finansowe to będą – mamy do wyboru wiele możliwości. Chcemy wziąć kredyt? Nie ma problemu, ale do wyboru mamy wiele opcji. Chcemy zainwestować pieniądze? To także nie problem. Pytanie tylko w co, bo możliwości jest mnóstwo. Kolejny przykład: chcemy się ubezpieczyć. Świetnie, ale jaką firmę ubezpieczeniową wybrać i na jaki pakiet ubezpieczenia się zdecydować? To wszystko pokazuje nam, że w sprawach finansowych podjęcie świadomej decyzji wymaga:

  • Wiedzy i informacji;
  • Czasu, aby zdobytą wiedzę przeanalizować;
  • Umiejętności wyciągania wniosków z informacji, które mamy;
  • Doświadczenia, które pozwoli odnaleźć się na złożonym rynku finansowym.

Chyba zgodzimy się z tym, że nie jest to łatwe. Nie mówimy, że jest niemożliwe, bo byłoby to nadużycie. Niemniej podjęcie świadomej decyzji finansowej samemu jest niezmiernie trudne. Zdecydowanie lepiej jest znaleźć kogoś, kto pomoże nam taką decyzję podjąć. Warto więc skorzystać z usług eksperta finansowego, który ma wszystkie umiejętności potrzebne do tego, aby pomóc nam podjąć różnego rodzaju decyzje finansowe, a co ważniejsze – zrobić to w sposób świadomy, czyli trafiający precyzyjnie w nasze potrzeby.

Na koniec warto także wspomnieć, że za usługi eksperta finansowego właściwie nie musimy w ogóle płacić. Bardzo często wynagrodzenie wypłaca mu konkretna instytucja, z usług której skorzystał klient eksperta finansowego. Biorąc to pod uwagę, bez żadnego ryzyka możemy umówić się z ekspertem finansowym, powiedzieć mu czego potrzebujemy i oczekujemy, a on zaproponuje nam cały wachlarz możliwości związanych z usługami finansowymi.

Zobacz więcej

section