FB
instagram
Zumi

Program Rządowy: „Pierwsze Mieszkanie”

Program Rządowy: „Pierwsze Mieszkanie”

Kupno mieszkania to dla wielu z nas marzenie. Dochodzą nas słuchy, że będzie ono bardziej realistyczne niż jeszcze dotychczas. Rząd ogłosił, że od 1.07.2023 planowane jest wprowadzenie nowego programu ” Pierwsze Mieszkanie”.

Kto może wziąć udział?

  1. Maksymalny wiek w momencie wnioskowania o kredyt 45 lat. w przypadku małżeństwa lub rodziców wspólnego dziecka przynajmniej jeden z wnioskodawców.
  2. Osoba- singiel ( lub osoby w związku małżeńskim) nie posiadająca na własność obecnie i w przeszłości prawa do nieruchomości.
Zasady:
  1. Maksymalna kwota kredytu dla singla to 500 tys., dla małżeństw lub rodziców z przynajmniej 1 dzieckiem 600 tys.
  2. Budżet Państwa dopłaci różnicę między obecnym oprocentowaniem stałym, a wysokością 2% oprocentowania „w parciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% plus marżą kredytu”
  3. Kredyt przez 10 lat jest spłacany w ratach malejących z oprocentowaniem stałym, po okresie 10 lat będzie spłacany w ratach równych lub malejących na oprocentowaniu stałym lub zmiennym.

Przykład: Kredyt na 350 000 na 30 lat Oprocentowanie stałe 8,46% Rata bez dopłaty 3439,72 Rata malejąca po dopłacie 1802,31 Rata stała po 10latach 2019,02 ( zakładając, że oprocentowanie kredytu po 5 latach będzie takie samo jak w pierwszych 5 latach)

Jakie widzę zagrożenia?

Niska dostępność kredytów w tym programie będzie podstawowym jego minusem . Dlaczego?

Przy kwocie kredytu 500 tys. rata w przypadku rat równych przy obecnych ofertach to ok 3600, a rata przy malejących ratach 4600. Różnica w pierwszych ratach przy, których liczona jest zdolność kredytowa jest zatem spora. Tym samym będziemy musieli więcej zarabiać. Skąd taka decyzja? Bo dopłata Państwa będzie przez te 10 lat mniejsza niż w przypadku równej raty. Kolejnym minusem, a w zasadzie zagrożeniem powodzenia programu to jego wielkość. Środki przeznaczone na dopłaty do oprocentowania są niewielkie – przynajmniej na tą chwile planowane ( 20tys w 2023r.). Skutkować to będzie małą jego dostępnością- szybkim się jego skończeniem.

Miejmy tylko nadzieje, że czas który pozostał do jego wdrożenia pozwoli w jakikolwiek sposób zamienić wady programu na zalety:) Zdecydowanie więcej o programie jak i o tym dlaczego różnice w zdolności kredytowej mają w tym programie takie znaczenie- co jednocześnie wpłynie na jego mniejszą realną dostępność w przygotowanym wywiadzie z moim udziałem na Program „Pierwsze Mieszkanie” – YouTube.

Zapraszam

Natalia Panocha-Raczkiewicz

źródło: www.gov.pl

Czytaj kolejne