Program Rządowy: „Pierwsze Mieszkanie”

Kupno mieszkania to dla wielu z nas marzenie. Dochodzą nas słuchy, że będzie ono bardziej realistyczne niż jeszcze dotychczas. Rząd ogłosił, że od 1.07.2023 planowane jest wprowadzenie nowego programu ” Pierwsze Mieszkanie”.
Kto może wziąć udział?
- Maksymalny wiek w momencie wnioskowania o kredyt 45 lat. w przypadku małżeństwa lub rodziców wspólnego dziecka przynajmniej jeden z wnioskodawców.
- osoba- singiel ( lub osoby w związku małżeńskim) nie posiadająca na własność obecnie i w przeszłości prawa do nieruchomości.
Zasady:
- Maksymalna kwota kredytu dla singla to 500 tys., dla małżeństw lub rodziców z przynajmniej 1 dzieckiem 600 tys.
- budżet Państwa dopłaci różnicę między obecnym oprocentowaniem stałym, a wysokością 2% oprocentowania „w parciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%”
- kredyt przez 10 lat jest spłacany w ratach malejących z oprocentowaniem stałym, po okresie 10 lat będzie spłacany w ratach równych lub malejących na oprocentowaniu stałym lub zmiennym.
Przykład: Kredyt na 350 000 na 30 lat Oprocentowanie stałe 8,46%
Rata bez dopłaty 3439,72 Rata malejąca po dopłacie 1802,31 Rata stała po 10latach 2019,02 ( zakładając, że oprocentowanie kredytu po 5 latach będzie takie samo jak w pierwszych 5 latach)
Jakie widzę zagrożenia?
Niska dostępność kredytów w tym programie będzie podstawowym jego minusem . Dlaczego?
Przy kwocie kredytu 500 tys. rata w przypadku rat równych przy obecnych ofertach to ok 3600, a rata przy malejących ratach 4600. Różnica w pierwszych ratach przy, których liczona jest zdolność kredytowa jest zatem spora. Tym samym sporo więcej będziemy dla banku wykazać swoich dochodów, aby dostać ten sam kredyt bez ” dopłaty przez Państwo do oprocentowania”. Skąd taka decyzja? Bo dopłata Państwa będzie przez te 10 lat mniejsza niż w przypadku równej raty.
Kolejnym minusem, a w zasadzie zagrożeniem powodzenia programu to jego wielkość. Środki przeznaczone na dopłaty do oprocentowania są niewielkie – przynajmniej na tą chwile planowane. Skutkować będzie małą jego dostępnością- szybkim się jego skończeniem.
Miejmy tylko nadzieje, że czas który pozostał do jego wdrożenia pozwoli w jakikolwiek sposób zamienić wady programu na zalety:)
źródło: www.gov.pl