FB
instagram
Zumi

Konto mieszkaniowe z programie: „Pierwsze mieszkanie”

Konto mieszkaniowe z programie: „Pierwsze mieszkanie”

Program: „Pierwsze Mieszkanie” ma 2 oblicza.

O tym drugim mówi, się zdecydowanie mniej niż pierwszym- czyli warunkach na których będziemy mogli zaciągnąć kredyt. Drugim punktem programu rządowego jest pomysł na konto oszczędnościowe określanym mianem konta mieszkaniowego.

Państwo namawia młodych ludzi- wiek założenia konta to już 13 rok życia- aby zaczęli oszczędzać na wkład własny do swojego pierwszego mieszkania, działki czy też budowy domu.

W jaki sposób owe oszczędzanie miałoby się odbywać?

Jeśli założymy konto i będziemy systematycznie przelewać na nie przynajmniej 11 z 12 m w roku kwoty od min 500 zł do 2000 tys. złotych miesięcznie to w rocznicę mamy „gwarancje dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa”- jak czytamy na www.gov.pl. Zgromadzone środki wraz z premią będzie można wykorzystać na zakup mieszkania, działki, budowę domu lub wkład finansowy w inwestycje. w przypadku zakończenia oszczędzania mamy na to 5 lat.

Kto może otworzyć takie konto i otrzymać gwarancje premii?

Osoba, która teraz i w przeszłości nie miała prawa do nieruchomości (jakiejkolwiek). ALE! Z programu może skorzystać również osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka „z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci)”. 

Zobacz inne tematy na naszym YT: Odczarowujemy_finanse

Czytaj kolejne