Jak oszczędzić – nie oszczędzając?

Oszczędzanie dla większości z nas kojarzy się z rezygnacją z czegoś. Definicja oszczędzania mówi, że jest to odłożenie konsumpcji w czasie. Nie jest to zatem nic przyjemnego rezygnować z czegoś teraz i odkładać na cel w dalekim horyzoncie czasu. Dlatego tak nie wielu z nas to robi.

Ja proponuje trochę inną formę oszczędzania, której świadomość nie boli tak jak rezygnowanie z konsumpcji:) Opiszę to na przykładach 3 małych kroków, które sprawiają, że pieniądze zostają w budżecie.

  1. Zrobiłam zakupy w Lidlu. Nigdy wcześniej nie przyglądałam się kuponom, które proponuje LIDL i nie korzystałam często. Zbliżał się weekend i przygotowałam sobie listę potrzebnych produktów na kolejny tydzień do kupienia. Spojrzałam w aplikacje i aktywowałam kupony, które pokrywały się z tym czego potrzebowałam. Okazało się, że tylko w ten dzień przysługiwał mi kupon zniżkowy 5% za wcześniej robione zakupy z aplikacją. Ruszyłam na zakupy. Skończyłam zakupy z 2 dużymi torbami produktów na ponad tydzień dla 4 osobowej rodziny za które zapłaciłam 212,84, dzięki sumie rabatów, które otrzymałam 45,79 zł. To był mój pierwszy raz, ale nie ostatni z kuponami- bo dzięki nim nie rezygnowałam z niczego, a zyskałam!
  2. Innym sposobem zaoszczędzenia poprzez weryfikacje produktów, które posiadamy. Przykład moich ostatnich klientów, którzy zaoszczędzili 1600 zł. w budżecie omawiam szczegółowo w filmie powyżej. Tutaj w skrócie napiszę: Ich kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy, który posiadali- łącznie zobowiązania miesięczne na 4200 zł. skonsolidowałam do jednego kredytu z ratą 2600. Decyzję dostali w 4 godziny:) i cieszą się mniejszymi zobowiązaniami.
  3. Kolejnym sposobem jest weryfikacja naszych abonamentów, subskrypcji, które posiadamy. Większość z nas tkwi w konkretnej sieci komórkowej, bo jesteśmy do niej przywiązani. Z roku na rok płacąc droższe rachunki. Wystarczy zweryfikować je przy okazji odnowienia oferty u innych operatorów, aby zaoszczędzić co miesiąc nie mają sumę pieniędzy.

Nie musimy zatem zawsze rezygnować, aby oszczędzać. Musimy jednak interesować się swoimi finansami- aby mieć możliwość dokonywania korzystnych dla siebie zmian.

Zobacz więcej

section