JAK ZOPTYMALIZOWAĆ SWOJE DOMOWE WYDATKI?

Zarządzanie wydatkami domowymi to trudna sprawa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest właściwe określenie kategorii wydatków i ich wysokości w ujęciu nie tylko miesięcznym, ale też tygodniowym. Dlaczego tak ważne jest planowanie wydatków w zarządzaniu finansami rodzinnymi? Jak zacząć optymalizację domowego budżetu?

Zarządzanie budżetem domowym — czy warto?

Budżetem domowym nazywamy zestawienie przychodów i wydatków dotyczących gospodarstwa domowego w określonej jednostce czasu. Poświęcenie części swojego wolnego czasu na poznanie potrzeb finansowych członków rodziny pozwoli uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami i zacząć oszczędzać. Na początek pewnie nie da się odłożyć grubych kwot, ale regularnie przeznaczając niewielkie sumy na cele oszczędnościowe, pozwoli zebrać w dość szybkim czasie spore sumy pieniędzy. Punktem wyjścia jest zawsze określenie środków, jakimi dysponuje się na dany dzień miesiąca. Zarządzanie budżetem domowym polega na kontrolowaniu wpływów względem ponoszonych wydatków.

Jak skonstruować domowy plan finansowy?

Znając kwotę, którą możemy wydać w danym okresie czasu należy skrupulatnie spisać wszystkie koszty, jakie ponosi się na życie, opłaty stałe i zdarzenia nieprzewidziane. Dobrze jest przejrzeć kilka poprzednich miesięcy, aby móc „wyłapać” średni próg wydatków. Jeśli nie robimy zakupów kartą, dobrze jest posiłkować się paragonami bądź rachunkami za każdą najmniejszą kupioną rzecz. Dostępne na rynku są również aplikacje pomagające gromadzić kwoty z paragonów, z drugiej strony przychody gospodarstwa. Dużo osób, dopóki nie zrobi własnego zestawienia wydatków, nie jest świadoma, ile pieniędzy umyka im, na niepotrzebny wafelek, dodatkowo zakupione przekąski. Zebrane wydatki grupuje się na kategorie, celem ich łatwiejszego zarachowania. Sprawdzonym sposobem jest zsumowanie wydatków w takich podgrupach jak opłaty za media (prąd, gaz, woda, śmieci), raty bankowe, karty kredytowe, paliwo, bilety miejskie czy też jedzenie, chemia domowa, kosmetyki, odzież, nauka. W przypadku jeśli wydatki przekraczają wpływy, należy cofnąć się do wydatków i zobaczyć, które pozycje, w jakiej wysokości można ograniczyć. Dodatkowo dużą oszczędnością, o której rzadko kto pamięta, jest zrewidowanie naszych zawartych umów. Mam tutaj na myśli umowę na abonament telewizyjny, telefoniczny, umowy kredytowe. Przy każdej zmianie umowy na innego operatora czy inny bank można sporo zarobić. Bardzo często zawiązujemy umowę, która dzisiaj jest w atrakcyjnej cenie i nie sprawdzamy jej w trakcie jej trwania. Tutaj oszczędności płynące z zainteresowania się swoimi finansami są największą niespodzianką wśród klientów. Nie pozbywają się niczego, z niczego nie muszą rezygnować, a oszczędności miesięczne są rzędu kilkuset złotych. Sprawdzaniem Państwa umów kredytowych (kredytu gotówkowego, hipotecznego) zajmuję się na co dzień i bezpłatnie.

Zobacz więcej

section